Obec Blížkovice (dále jen obec) vznikla jako územní samosprávná jednotka v souladu s § 1 zákona číslo 128/2000 Sb., o obcích v platném znění ke dni 1.4.2000 a dle § 4 tohoto zákona vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývajících. Je tedy právnickou osobou s plnou právní subjektivitou.
Posláním obce je zajištění veřejné správy na svém území, případně výkon státní správy v územním obvodu a za podmínek stanovených zákony (viz zejména hlava sedmá Ústavy ČR, § 14 a § 21 zákona o obcích a organizační řád obecního úřadu).
Povinně zveřejňované informace podle vyhlášky č. 515/2020 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-515, která stanoví strukturu informací zveřejňovaných o povinném subjektu a dle § 5 odst. 1 a 2 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-106.
pondělí | 7:00 – 12:00 | 12:30 – 17:00 |
úterý | 7:00 – 12:00 | |
středa | 7:00 – 12:00 | 12:30 – 17:00 |
čtvrtek | 7:00 – 12:00 | 12:30 – 14:30 |
pátek | 7:00 – 12:00 |
Další informace jsou na stránce podatelny.
Úřední hodiny
pondělí | 7:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00 |
úterý | 7:00 - 12:00 | |
středa | 7:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00 |
čtvrtek | 7:00 - 12:00 | 12:30 - 14:30 |
pátek | 7:00 - 12:00 |
Žádost o poskytnutí informace se podává
Není-li žadateli na ústně podanou žádost informace poskytnuta anebo nepovažuje-li žadatel informaci poskytnutou na ústně podanou žádost za dostačující, je třeba podat žádost písemně.
Žádost o informaci ve smyslu tohoto zákona lze podat ústně nebo písemně.
Písemně na adresu: Městys Blížkovice, Blížkovice 130, 671 55 Blížkovice
Písemnou žádostí o informaci je i žádost podaná elektronickou poštou, e-mail: podatelna@mestysblizkovice.cz.
Na ústní žádost poskytne úřad městyse v jednoduchých záležitostech ústní informaci. Ústně podaná žádost však nemůže být podkladem pro vydání rozhodnutí ve správním řízení.
Není-li žadateli na ústně podanou žádost informace poskytnuta, nebo ji žadatel nepovažuje za dostačující, je třeba podat žádost písemně.
Na písemnou žádost odpoví úřad městyse písemně. Lhůta pro poskytnutí informace je 15 dní (§ 14 odst. 3 písm. c zákona). Lhůta je ze strany úřadu splněna, když je odpověď ve lhůtě předána k poštovní přepravě. Úřadm městyse může lhůtu pro poskytnutí informace prodloužit o 10 dnů v případech, uvedených v § 14 odst. 5 pod písmeny a) až c) zákona. O prodloužení lhůty i o jejích důvodech bude úřad městyse žadatele informovat před uplynutím lhůty pro poskytnutí informace.
Z písemné žádosti musí být jednoznačně zřejmé:
a) komu je určena
b) kdo ji podává (jméno, příjmení, u právnických osob název a adresa)
Písemná žádost:
a) musí být srozumitelná
b) musí z ní být zřejmé, jaká informace je požadována
c) nesmí být formulována příliš obecně.
Pokud žádost tyto požadavky nesplňuje, vyzve úřad městyse žadatele do 7kalendářních dnů od jejího podání, aby žádost upřesnil a upozorní jej, že nedostane-li odpověď do 30 kalendářních dnů ode dne, kdy byla žádost podána, rozhodne o odmítnutí žádosti.
Úřad městyse poskytne požadovanou informaci ve lhůtě nejpozději do 15 dnů od přijetí žádosti nebo od upřesnění žádosti:
a) písemně
b) nahlédnutím do spisu
c) pořízením kopie
d) na paměťových médiích
Nelze-li písemné žádosti vyhovět a nebyla-li žádost odložena, vydá úřad městyse rozhodnutí o zamítnutí žádosti (§ 15 odst. 1 zákona), které se doručuje do vlastních rukou žadatele (§ 15 odst. 3 zákona).
Pokud se požadovaná informace nevztahuje k působnosti úřadu městyse, úřad městyse žádost odloží a do 3 kalendářních dnů od doručení žádosti tuto skutečnost sdělí žadateli.
Nebyla-li ve stanovené lhůtě 15 dnů informace poskytnuta ani vydáno rozhodnutí (§ 15 odst. 1), má se za to, že bylo vydáno rozhodnutí o odepření žádosti (§ 15 odst. 4 zákona). Proti tomuto rozhodnutí lze podat odvolání do 15 dnů ode dne, kdy uplynula lhůta pro vyřízení žádosti.
Mezi nejdůležitější předpisy, podle nichž obec jedná a rozhoduje, patří především následující zákonné normy v platném znění včetně pozdějších změn a doplňků:
Text těchto přepisů naleznete zde.
Fyziky lze do předpisů nahlédnout na místním obecním úřadě.
Úplné znění právních předpisů je dostupné na http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/
Městys Blížkovice vydává m.j. obecně závazné vyhlášky, které mají povahu právních předpisů. Vznikem a účinky se tyto právní akty odlišují. Jedná se o statutární předpisy (statuty), vnitřní předpisy (interní instrukce, směrnice, pokyny), veřejné vyhlášky a jiná opatření.
Úřední deska
Další odkazy, kde je možné získat potřebné informace o zákonných normách:
Vláda ČR s odkazy na jednotlivá ministerstva: www.vlada.cz
Organizace je oprávněna požadovat úhradu nákladů spojených s vyhledáváním informací, např. za přímou mzdu pracovníka, pořizování kopií a technických nosičů dat a odesílání informací, přičemž vydání informace se může podmínit zaplacením úhrady.
Podrobné údaje o sazbách za poskytnutí infomací poskytuje pracovnice městyse Blížkovice paní Nachtneblová Alena.
Kontakt: tel./fax. 515 258 112, 724 727 564, e-mail: podatelna@mestysblizkovice.cz
Licenční smlouvy nejsou při poskytování informací uplatňovány.
Licenční smlouvy nejsou při poskytování informací uplatňovány.
Služby veřejné správy na portal.gov.cz
Praktické informace Ministerstva vnitra a policie ČR:
https://www.mvcr.cz/mvcr-web-sluzby-pro-verejnost
Kam ohlásit krizovou situaci:
Hasičský záchranný sbor – tel. 150, 515 200 711
Zdravotnická záchranná služba – tel. 155, 515 227 777
Policie ČR – tel. 158, 515 217 606
Dispečink Povodí Moravy (povodně) – 541 211 737
V případě potřeby, se obraťte na Úřad městyse v Blížkovicích, tel. 515 258 112, kde Vám poradí, na koho se s příslušným problémem obrátit.
Jak zjistíme, že došlo k závažné mimořádné události?
O vzniku mimořádné události, která ohrožuje životy, zdraví, majetek nebo životní prostředí, je obyvatelstvo varováno prostřednictvím sirén a následně vyrozuměno verbálními informacemi pomocí elektronických sirén, z rozhlasu, televize, z hlášení místního rozhlasu, pomocí mobilních prostředků a internetových médií.
Kolik máme varovných signálů v České republice?
V České republice je zaveden jeden varovný signál s názvem "Všeobecná výstraha" (kolísavý tón sirény po dobu 140 vteřin, který může být vysílán třikrát po sobě v cca. tříminutových intervalech). Vyhlašuje se při hrozbě nebo vzniku mimořádné události.
Co musíme udělat, když uslyšíme signál "Všeobecná výstraha"?
Pokud uslyšíme varovný signál "Všeobecná výstraha" a zjevně se nejedná o povodeň, okamžitě vyhledejte úkryt v nejbližším objektu. Tímto objektem může být např. obchod, veřejná budova, soukromý byt, výrobní závod, úřad, apod. V objektu, kde se ukryjeme, zavřeme a utěsníme dveře a okna, vypneme ventilaci. Uzavřením a utěsněním prostoru snížíme pravděpodobnost vlastního zamoření. Informace o tom, co se stalo a co máme v dalším období udělat, uslyšíme v mimořádných zpravodajstvích z hromadných sdělovacích prostředků (rozhlas, televize). Dále mohou být tyto informace sdělovány i obecním rozhlasem. Děti by neměly opouštět školu, ani rodiče by je neměli narychlo odvádět domů. Učitelé se o ně postarají. Siréna může s velkou pravděpodobností signalizovat i únik nebezpečných látek.
Máme i jiné signály, které jsou vysílány sirénami?
Sirénami je vyhlašován ještě signál "Požární poplach". Tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty. Signál slouží ke svolávání jednotek požární ochrany. Tento signál není varovným signálem.
K ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění (zkouška sirén) je dále vyhlašován zkušební nepřerušovaný tón sirény po dobu 140 vteřin. Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění )zkouška sirén) se provádí zpravidla každou první středu v měsící ve 12 hodin.
Kde získáte informace o charakteru možného ohrožení, o připravovaných záchranných a likvidačních pracích a ochraně obyvatelstva při vzniku mimořádné události?
Občan získá informace charakteru možného ohrožení, opřipravovaných záchranných a likvidačních pracích a ochraně obyvatelstva v případě vzniku mimořádné události na příslušném obecním úřadě.
Zaměstnanec získá informace v místě dislokace pracoviště od svého zaměstnavatele (příslušné právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby).
Povinně zveřejňované informace dle zákona č. 106/99 Sb., § 5. odst. 3 – Poskytnuté informace
Povinně zveřejňované informace dle zákona č. 106/99 Sb., § 5, odst. 5 – Rejstříky, registry, evidence a seznamy
Administrativní registr ekonomických subjektů: http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz
Povinně zveřejňované informace dle zákona 183/2006 Sb. stavební zákon
Poskytování informací podle zákona č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší § 30 odst. 1 písm. f)
Městys Blížkovice dosud žádnou žádost o poskytnutí informace neobdržela.
Informace ze zákona č. 159/2006 o střetu zájmů
Informace jsou dostupné na základě předložené předepsané žádosti.
Bližší informace: http://www.stretzajmu.cz
Informace o informačních systémech veřejné správy
GORDIC GINIS
zpracování agendy matriky
KEO X, KEO4
kompletní zpracování ekonomické agendy, personalistiky a mezd, evidenci smluv, evidenci obyvatel, vedení spisové služby a agendy voleb
MISYS
správa pozemků, budov a technického vybavení
ALIS – PVS
komunikační program se státní správou a systémem VREP
Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený.
Studený říjen ničí všechen hmyz i pro příští rok.